Biblioteka Publiczna w Andrzejewie

Ksiażki to nasza pasja

Wydarzenia

       Rocznica śmierci Żołnierza Niezłomnego

Czternastego stycznia w Bibliotece Publicznej Gminy Andrzejewo odbyła się uroczystość upamiętniająca 70 rocznicę śmierci komendanta Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Powiatu Ostrów Mazowiecka, Porucznika Jana Turowskiego pseudonim „Orlicz”. 
W kościele WNMP w Andrzejewie została odprawiona msza żałobna w intencji porucznika, następnie zostały złożone symboliczne kwiaty na rodzinnym grobie Państwa Zawistowskich, gdzie spoczywa ciało komendanta. 
         Wójt Gminy Andrzejewo Pan Michał Rutkowski oraz Pan Dariusz Syrnicki Sekretarz Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych przywitali zebranych gości  w tym rodzinę Turowskich krewnych „Orlicza”. Dalej wystąpił Radosław Radzik, który przybliżył zebranym gościom historię życia komendanta.
          Jan Turowski pochodził z Pomorza, jednak w czasie zawieruchy wojennej trafił na Mazowsze. W 1943 r wstąpił w szeregi Narodowej Organizacji Wojskowej. Od końca sierpnia do października 1945 był dowódcą wyszkolenia wojskowego. Po aresztowaniu Stanisława Lichoty obiął stanowisko komendanta. Późną jesienią został sformowany powiatowy oddział Pogotowia Akcji Specjalnej (PAS) o kryptonimie Fala dowodzony przez kilka miesięcy przez por. Orlicza.  Jan Turowski w 1943 r na dobre zadomowił się na terenie gminy Andrzejewo. Początkowo zamieszkiwał w Kowalówce u Państwa Tymińskich, następnie w Andrzejewie u Józefa Kalupy, po czym  przeniósł się do wsi Załuski-Lipniewo, gdzie zamieszkiwał u Jana Nowackiego. W miesiącu październiku na stałe osiadł się w gospodarstwie Anieli i Bronisława Zawistowskich w Załuskach. Turowski uczył okoliczne dzieci, w tym syna Zawistowskich Pana Tadeusza, który w wieku 16 lat stał się kurierem i łącznikiem komendanta. Pan Tadeusz jest ostatnim żyjącym z żołnierzy pamiętających postać „Orlicza”. W 1946 został aresztowany przez funkcjonariuszy UB. 13 stycznia 1947 roku został skazany na śmierć.  Kolejnego dnia wykonano wyrok w lesie nieopodal wsi Koziki. Porzucone ciało zostało odnalezione kilka tygodni później przez rodzinę państwa Zawistowskich i przewiezione potajemnie na cmentarz do Andrzejewa.
         W Bibliotece można  przez cały czas oglądać unikatowe fotografie przedstawiające żołnierzy z terenu Gminy Andrzejewo służących w oddziale wraz z Orliczem.

Tego dnia sala wypełniona była  po brzegi, wśród zgromadzonych gości panował nastrój zadumy,w który wprowadziły też Aleksandra Wojtkowska i Agnieszka Jabłonowska śpiewając  m.in pieśni „Niezłomni” czy „Biały Krzyż” oraz Klub Seniora, który zaprezentował patriotyczne pieśni. Na zakończenie uroczystości został odczytany wiersz, zachowany wśród pamiątek po Janie Turowskim  przez rodzinę Państwa Zawistowskich.

 

 

„Tak ja się dźwignę”

 

Tak, ja się dźwignę choć mękę mam w duszy

Choć krwawi rana straszliwa na ranie

Choć bunt wre we mnie i rozsądek głuszy.

Tak, ja się dźwignę i dusza ma stanie.

U celu silna, zwycięska i harda.

Jak morze groźna i jak granit twarda.

Tak ,ja się dźwignę i zagwożdżę wieko.

Trumny mych tęsknot zdławi płacz mej duszy.

A choć szczypcami moralnych katuszy

Za żywe mięso szarpną i przypieką,

 I chociaż z bólu zsinieją me wargi

Cisnę przekleństwo, ale nigdy skargi .

Tak ,ja się dźwignę bo mam w sobie burze

Węże błyskawic , syki pożogowe

Mam myśl zrodzoną w pożogowej chmurze

Straszliwych tęsknot co krążą mi głową

I grzywę jeżą lecz hymn sięgnął nieba

Wolności trzeba

Myśli spokojnej co by lecieć mogła

By orle młode hen w bezkresne dale

Woli stalowej co by duszę wiodła

Naprzód do czynów szlachetnych wytrwale

Serc ukochanych co dadzą otuchy

Szałów, upojeń w których duszę toną

Walk cierpień ,bólu pokuty i skruchy

Co by mi były w zwątpieniu obroną

Słowem bym w walce mojej sięgnął nieba

Wolności trzeba

Przybądź, co prędzej ukaż dłonią jasną

Promienne dale pełne barw i słońca

I spraw bym zmierzył znicze co nie gasną

Płoną bez końca

Wówczas się dźwignę, w proch olimpy skrusze

Jak Cyklop ciskał będę w przestrzeń skały

A choć mówicie żem słaby i mały

Bogom z łbów strącę dumne pióropusze

W twardy tron kopnę stalowym kolanem

A życie sługą mi będzie, nie panem.

                                   

                                              

Organizatorami byli:

Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręg Łomża

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Garnizon Ostrów

Patronat:

Wójt Gminy Andrzejewo

GALERIA ZDJĘĆ

 

SPOTKANIE Z KATARZYNĄ BONDĄ

Dnia 03.02 gościliśmy w Bibliotece Publicznej Gminy Andrzejewo panią Katarzynę Bondę z wykształcenia dziennikarkę i scenarzystkę,która pisze przede wszystkim prozę kryminalną.
Zadebiutowała w roku 2007 kryminałem Sprawa Niny Frank (nominowanym do Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszego kryminału roku). Została okrzyknięta mistrzynią polskiego kryminału. Stworzyła szkołę kreatywnego pisania. W 2015 r. wydała podręcznik dla początkujących pisarzy „Maszyna do pisania”. Wszystkie jej powieści zyskały statut bestselerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem (Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka), dokumentów kryminalnych (Polskie morderczynie oraz Zbrodnia Niedoskonała). Ogromną popularność oraz prestiżowe nagrody otrzymała dzięki książkom Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony. Pochłaniacz otrzymał nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów 2015, a Okularnik- nagrodę bestseleru Empiku 2015.
W prozie kryminalnej Katarzyna Bonda udanie łączy schematy rodem ze skandynawskiej odmiany kryminału z kryminałem procedur policyjnych, opartym na drobiazgowej dokumentacji metod działania policji. Autorka umiejscawia akcję kolejnych kryminałów w różnych przestrzeniach miejskich. Ważną rolę w powieściach pani Bondy odgrywają nie tylko główni bohaterowie, ukazywani w sposób ciekawy i pogłębiony psychologicznie, ale również postaci drugiego planu, portretowane z dużą dbałością o szczegóły. Warte podkreślenia jest, że Pani Kasia mimo mnogości wątków i motywów pobocznych tworzy w swoich powieściach bardzo klarowne, trzymające do końca w napięciu fabuły.
Prowadzącym spotkania był pan Paweł Andruszkiewicz. Na sali panowała bardzo miła i przyjemna atmosfera, co spowodowało, że przybili goście bardzo chętnie zadawali pytania pani Katarzynie. Cenioną i znaną autorkę bestselerów mogliśmy gościć dzięki mecenasowi spotkania, którym był Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej.

GALERIA ZDJĘĆ

 

FERIE ZIMOWE W BIBLIOTECE

Ferie rozpoczęliśmy bardzo intensywnie. Dzieci uczestniczyły w zajęciach teatralnych, zabawach ruchowych przy muzyce z chustą animacyjną oraz zajęciach sportowych.  Zimowe zabawy pozwoliły dzieciom zintegrować się z grupą oraz pobudzić twórcze myślenie i wyobraźnie. Zagadki, rebusy, gry planszowe cieszyły się dużym powodzeniem. Bardzo interesujące zajęcia odbyły się pod okiem pani Beaty Bednarczyk pod hasłem: Ratujemy i uczymy ratować. Dzieci zostały zapoznane z zasadami udzielania pierwszej pomocy,  a także numerami alarmowymi. Ćwiczenia praktyczne- pozycja boczna bezpieczna oraz udzielanie pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantoma pozwoliły zaczerpnąć bardzo przydatnej wiedzy z zakresu ratowania życia ludzkiego. We wtorek odbyły się Mistrzostwa Gminy Andrzejewo Szkół Podstawowych w Szachach. Turniej został rozegrany w czterech kategoriach. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, natomiast  najlepsi gracze symboliczne puchary. Ostatnie dni ferii upłynęły bardzo szybko. Dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących Gminy Andrzejewo pod hasem „Moja mała ojczyzna”- czy znam,co wiem, a czego mogę się dowiedzieć. Miały możliwość zaprojektowania makiety przedstawiającej centrum Andrzejewa. Dzieci tworzyły budowle, ulice, znaki drogowe, przejścia dla pieszych, domy prywatne. Alternatywą dla komputerów stał się turniej warcabowy z nagrodami. Odbył się również wywiad z Wójtem Gminy Andrzejewo Panem Michałem Rutkowskim. Najmłodsi mieli okazję zadania pytań o dowolnej tematyce: ulubiona książka, zabawka z dzieciństwa oraz bajka. Frekwencja podczas ferii była zdumiewającą wysoka, dziękujemy dzieciom za przybycie i uczestnictwo w zaplanowanych przez nauczycieli zajęciach.

GALERIA ZDJĘĆ 

 

 

Biblioteka Publiczna Gminy Andrzejewo gości w placówce coraz więcej czytelników.

Upowszechniając tradycję lokalną i kulturalną Klub Seniora przed Świętami Bożego Narodzenia w każdą środę organizuję próby wokalne kolęd, pieśni i pastorałek. Spotkania w miłej i przyjaznej atmosferze bardzo pozytywnie oddziałowującą na ludzi starszych, pozwalając pogłębiać  swoje zainteresowania, pasje, jak również wzajemną integrację pokoleniową. W bibliotece odbyły się zajęcia zorganizowane przez Pana Arkadiusza Przeździeckiego Dyrektora Szkoły Podstawowej w Starej Ruskołęce. Odbył się turniej szachowy. Dzieci miały możliwość wysłuchania cennych wskazówek i rad dotyczących prawidłowej gry w szachy. Dnia 21 grudnia odwiedziła nas grupa przedszkolaków ze Szkoły Podstawowej w Andrzejewie.  Zapoznano dzieci z zasadami korzystania z biblioteki, a następnie odbyła się krótka pogadanka  na temat magii Świąt. Dowiedzieliśmy się o jakich prezentach marzą oraz w jakich czynnościach świątecznych pomagają swoim rodzicom. Odpowiedzi było wiele. Najpopularniejsze to: ubieranie choinki, pieczenie pierników oraz oczekiwanie na prezenty od Świętego MikołajaJ Na koniec spotkania dzieci wykonały rysunki świąteczne oraz otrzymały pamiątkowe zakładki do książek.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

"Recepta na życie" - spotkanie autorskie z Panem Ryszardem Skłodowskim

Trzeciego kwietnia 2017 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Andrzejewo odbyło się spotkanie autorskie z panem Ryszardem Skłodowskim poetą, samorządowcem i byłym nauczycielem, który całym swoim życiem związany jest z Andrzejewem i ziemia andrzejewską. Był wprawdzie czas, kiedy wyjeżdżał służbowo do kilku krajów Europy, a w jednym z nich  nawet pracował przez okres ok 2 lat, ale Andrzejewo, miejscowi ludzie i historia są jego życiową bazą i punktem odniesienia. Pierwsza satyra Ryszarda Skłodowskiego została opublikowana w 1978 roku na ramach ówczesnej głównej gazety ogólnopolskiej „Gromada-Rolnik Polski”. / nakład-400 tysięcy egzemplarzy/. W gazecie tej poruszał też problematykę społeczną, kulturalną, oświatową. Kilka jego wierszy było opublikowanych na łamach innych gazet o zasięgu ogólnopolskim „Szpilki” bądź regionalnym „Głos Katolicki”. Poza satyrą pan Skłodowski pisał okolicznościowe teksty do pieśni religijnych i patriotycznych. Jego twórczość to swoista kronika wydarzeń ziemi andrzejewskiej, to kod mentalności mieszkańców Andrzejewa, to żywy przejaw religijnej kultury ludowej tej części Mazowsza.

Kultura ta naznaczona jest szlachecką mentalnością jej mieszkańców, wydarzeniami religijnymi, bohaterami powstań i zrywów narodowych. Wiele uwagi autor poświęcił ostatniej bitwie 18 Dywizji Piechoty na polach Łętownicy i Andrzejewa.

W utworach pana Ryszarda wyeksponowana została postać Prymasa Tysiąclecia, Stefana Kardynała Wyszyńskiego w kontekście jego więzi osobistych z Andrzejewem,  co pozostaje w ścisłym związku z jego wyborem na Patrona Gminnego Gimnazjum w Andrzejewie. Nasz lokalny poeta dokonał selekcji swojej twórczości, uporządkował według kilku kryteriów i po życzliwej ocenie socjologicznej wyraził zgodę na opublikowanie wybranych utworów przez Bibliotekę Publiczna Gminy Andrzejewo. Tomik z wybranymi wierszami nosi tytuł „Recepta na życie”.

Na spotkaniu autorskim obok licznie przybyłych mieszkańców gminy, wśród osób zaproszonych gościliśmy m.in.: Starostę Ostrowskiego Pana Zbigniewa Kamińskiego, wójtów, rodzinę oraz bliższych i dalszych krewnych. Spotkanie rozpoczął dr. Dariusz Tułowiecki – socjolog UKSW, który w krótkim wykładzie przybliżył zebranym temat twórczej obecności w środowisku lokalnym naszego poety. Goście mieli możliwość wysłuchania wybranych wierszy, a także fragmentów korespondencji z zachowaniem poufności jaka napływała do Pana Ryszarda po opublikowaniu jego wierszy na łamach prasy ogólnopolskiej. Dalszą cześć spotkania prowadził Pan Paweł Andruszkiewicz. Zadając pytania poszczególnym osobom(dyrektorom, nauczycielom, władzom Gminy, księżom) zebrani gości mogli dowiedzieć się jak wyglądała twórczość, praca i działalność Pana Ryszarda na przestrzeni lat.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał na pamiątkę egzemplarz tomiku z dedykacją, a grupa osób którym autor nie zdążył dokonać stosownych wpisów dostałą zapewnienie, że w najbliższym czasie to uczyni.

 

GALERIA ZDJĘĆ